Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju medycyny akademickiej, której fundamenty wykorzystuje medycyna osteopatyczna- osteopatia. Medycyna jest obecnie rozwinięta jak nigdy dotąd. Dostępne są lekarstwa, terapie i operacje prawie na wszystkie choroby i dolegliwości. Jednak w większości gabinetów lekarskich i szpitali leczy się tylko poszczególne części organizmu: np. głowę, plecy, żołądek.

A gdzie szukać specjalisty, który zajmie się leczeniem całego człowieka?‚ pytają coraz częściej pacjenci.

Tu z pomocą przychodzi osteopatia.

Osteopatia nie jest nową, wątpliwą metodą leczenia, lecz kompleksowym systemem diagnozowania i leczenia pacjenta, opartej na solidnym funda męcie. Osteopaci muszą dysponować rozległą wiedzą medyczną, zwłaszcza w zakresie anatomii i fizjologii. Oprócz tej wiedzy duże znaczenie dla osteopaty ma embriologia.

Znajomość rozwoju organizmu oraz jego poszczególnych tkanek i narządów w fazie embrionalnej jest ważną podstawą, która pozwala lepiej zrozumieć wzajemne powiązanie różnych funkcji organizmu oraz powstawanie dysfunkcji.

Osteopatia metody leczenia dorosłych

 

Zapraszamy do niezobowiązującej rozmowy z naszym koleżankami w recepcji. Zadzwoń teraz  695 044 442

lub napisz mail

Metody terapii osteopatycznej nie są niczym więcej niż zestawem narzędzi. Osteopata o odpowiednich umiejętnościach może za ich pomocą wpływać na elementy strukturalne, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Co to jest osteopatia – założenia

Osteopatia cechuje się całościowym (holistycznym) podejściem do ludzkiego organizmu, który traktowany jest jako spójna jedność. Jego budowa jest ściśle powiązana z zachodzącymi w nim procesami, włącznie z płaszczyzną duchowo-psychiczną oraz strukturalno-fizyczną. Zgodnie z założeniami osteopatii, organizm dysponuje własnymi mechanizmami autoregulacyjnymi i procesami samoleczniczymi, które bezpośrednio z siebie wynikają.

Co to jest osteopatia?

Zasady pracy osteopaty

Zadaniem osteopaty nie jest walka z chorobami, a przede wszystkim utrzymywanie stanu zdrowia pacjenta. Dzięki odpowiedniej wiedzy medycznej oraz rozwiniętych umiejętnościach palpacyjnych, specjalista tego typu jest wstanie rozpoznać wiele istotnych zmian w organizmie. Jeżeli nie zostaną one leczone, mogą doprowadzić do przeciążeń, urazów oraz schorzeń określonych układów i narządów. Osteopata ma skłonić organizm, żeby sam sobie pomógł. Osteopata w pierwszej kolejności bada struktury organizmu i wyszukuje potencjalne uszkodzenia, np. stwardnienie tkanki, zablokowanie stawu lub niedostateczne ukrwienie określonych rejonów ciała lub narządów. Sama terapia polega na dawaniu minimalnych impulsów, które usuwają zastoje w krwiobiegu, układzie limfatycznym oraz nerwowym i w ten sposób pobudzają organizm do przezwyciężenia zaburzeń.

Zapraszamy również do lektury naszego artykułu na temat terapii czaszkowo krzyżowej.

Osteopatia – bezpieczeństwo dla pacjenta

Terapia przeprowadzana zgodnie z koncepcją osteopatyczną jest całkowicie bezpieczna oraz nieinwazyjna. Wykorzystywane w niej techniki zawsze dobierane są zgodnie z aktualnym stanem pacjenta i nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Dzięki odpowiednim zdolnościom komunikacyjnym osteopata może zbudować bardzo dobrą relację z pacjentem, niezbędną w złożonym procesie terapeutycznym. W razie jakichkolwiek problemów, jest również w stanie skierować chorego do odpowiedniego specjalisty.

Osteopatia – metody pracy osteopaty

Wyróżnia się trzy podstawowe metody pracy w praktyce osteopatycznej. Osteopatia strukturalna przeprowadzana jest w przypadku zaburzeń wzorców postury, patologicznych napięci mięśni oraz zablokowanych stawów. Osteopatia trzewna obejmuje przede wszystkim pracę na narządach wewnętrznych, wykonywaną poprzez powłoki skórne. Osteopatia czaszkowo-krzyżowa dokonywana jest natomiast na ruchomości kości czaszki względem niej oraz kości krzyżowej. Obejmuje również uruchamianie wymaganego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Osteopatia jak leczymu

Jak i gdzie powstała osteopatia?

Medycyna osteopatyczna ma swoje początki jeszcze w 1874 roku. Została ona zdefiniowana przez amerykańskiego lekarza, Andrew Taylora Stilla. Początkowo terapia funkcjonowała jako ulepszenie medycyny konwencjonalnej, jednak z czasem opracowana została indywidualna koncepcja. Aby odróżnić ją od podstawowej doktryny lekarskiej, Still wyodrębnił tytuł doktora osteopatii. Amerykańskie Towarzystwo Osteopatii założone zostało w 1897 roku, a w ciągu następnych dwudziestu lat powstało sześć profesjonalnych szkół osteopatycznych.

Co leczy osteopatia?

Wskazaniem do skorzystania z usług osteopaty są silne zespoły bólowe kręgosłupa i układu kostno-stawowego, schorzenia układów, zespoły bólowe, wady postawy, stany powypadkowe i pourazowe, a także zespoły lękowe, psychosomatyczne czy depresje. Osteopatia może być skuteczna zarówno u dorosłych, jak i dzieci. U najmłodszych stosuje się ją w przypadku urazów okołoporodowych, a także zaburzeń rozwoju psychomotoryki i koordynacji. Stosuje się również profilaktykę okołoporodową u kobiet w ciąży.

Osteopatia przeznaczenie

Osteopatia przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, w przypadku których medycyna tradycyjna nie jest w stanie zapewnić pożądanej efektywności leczenia. Nie przeciwstawia się medycynie konwencjonalnej, ponieważ stanowi jej doskonałe uzupełnienie. Pacjenci mogą odnieść korzyści z terapii osteopatycznej zarówno w zakresie profilaktycznym, jak i okresie rehabilitacyjnym, rekonwalescencyjnym czy pooperacyjnym. W każdym z tych przypadków może skutecznie przyczynić się do przyspieszenia naturalnego procesu samoleczenia.

 

Opinie naszych klientów

Polecam gabinet w Fit4living. To moja pierwsza wizyta u tego terapeuty i strzał w dziesiątkę. Znacząca poprawa już po pierwszej wizycie, na pewno wrócę.

Tomek Pietrzyk

Bardzo dobra obsługa, przyjazny stosunek do pacjenta, P. Monika jest delikatna, cierpliwa i z bardzo dobrym podejściem do dzieci. Polecam.

Ewa Garncarz

Fachowa i mila obsługa, pacjent nie jest zostawiony samemu sobie, zrozumiale wszystko tłumaczy. Pełny profesjonalizm. Bardzo polecam Panią Monikę za indywidualne podejście do pacjenta.

Weronika Podlewska

Wysokiej klasy specjalistka terapii czaszkowo krzyżowej o dużej wiedzy i doświadczeniu. Z profesjonalnym podejściem, w którym priorytetem jest pacjent. Bardzo dobra współpraca , co prowadzi do szybkiego powrotu do zdrowia. Zamierzam nadal korzystać z pomocy Pani Moniki. Jeśli ktoś szuka  znakomitych fachowców – serdecznie polecam.

Sławek Bębenek

Jeśli masz pytania napisz do mnie

ul. Imbirowa 1b
55-080 Kąty Wrocławskie

tel. 881 313 372

kontakt@gabinet-zdrowia.pl

    Fizjoterapia dla dzieci i dorosłych