Cranio-sacralna lub innymi słowy terapia czaszkowo-krzyżowa wywodzi się z osteopatii i ma na celu pobudzić ludzki organizm do samoleczenia i wprowadzić procesy samo uzdrawiające.

Terapia czaszkowo-krzyżowa, czyli inaczej cranio-sacralna

Terpia czaszkowo-krzyżowa została stworzona w Palm Beach na Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Za jej ojców uważa się wybitnych lekarzy osteopatów: Williama Sutherland’a, Franklina Sills’a i Johna Upledger’a. Jest ona bardzo delikatną, nieinwazyjną terapią, która jest dopełnieniem medycyny klasycznej. Jej skuteczność, oszczędność czasu i pieniędzy spowodowały, iż stała się ona numerem jeden wśród najnowszych metod pracy z pacjentem w takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia czy Wielka Brytania. Ponadto zyskała ona akredytację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa jak leczy?

 

Czym jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest bardzo delikatną, bezpieczną i niezwykle skuteczną formą leczenia, której podstawowym założeniem jest fakt, iż ośrodkowy układ nerwowy oraz wszystkie sprzężone z nim struktury podlegają rytmicznemu ruchowi. Ten ruch ma niebagatelny wpływ na ludzki organizm oraz jest niezwykle istotny dla zdrowia i życia człowieka. Każde ograniczenie ruchu może wiązać się z jakąś chorobą lub stać się jej przyczyną. Terapeuta za pomocą odpowiednich technik może wyczuć pracę kolejnych systemów w ciele człowieka, a także wpłynąć na ich normalizację. Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich systemów jest warunkiem zachowania równowagi w układzie nerwowym, trzewnym oraz hormonalnym. Terapia skierowana jest do każdego człowieka, bez względu na wiek czy rodzaj choroby. Terapia czaszkowa to praca z ciałem pacjenta. Podczas sesji terapeuta wyczuwa napięcia oraz różne nieprawidłowości zarówno w strukturach, jak i w ruchach tkanek, ale także w kościach całego układu czaszkowo-krzyżowego. Układ ten obejmuje 5 podstawowych składowych:

– fluktuację płynu mózgowo-rdzeniowego,
– ruchomość ośrodkowego układu nerwowego,
– wzajemne napięcia układu oponowego,
– ruchomość kości czaszki,
– ruch kości krzyżowej.

Polecamy materiały dotyczące osteopatii i  sposobów leczenia.

System czaszkowo-krzyżowy

System czaszkowo-krzyżowy jest to ostatni, zdefiniowany układ, który ma postać półzamkniętego systemu hydraulicznego w mocnej membranie, która otacza mózg i rdzeń kręgowy. Jego podstawową funkcją jest produkcja, cyrkulacja oraz absorpcja płynu mózgowo-rdzeniowego, w którym zarówno mózg, jak i cały system nerwowy mogą bez przeszkód się rozwijać i prawidłowo funkcjonować. Jest on związany z układem oddechowym, limfatycznym, żylnym oraz mięśniowo-szkieletowym. Wszystkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu mogą mieć znaczący wpływ na system czaszkowo-krzyżowy i odwrotnie.

Zapaszmy do kontakt telefonicznego lub mail

Cel terapii czaszkowo-krzyżowej

Celem terapii jest przywrócenie odpowiedniego ruchu cranio-sacralnego oraz przywrócenie równowagi całemu organizmowi. Ponadto terapia w znacznym stopniu pomaga zredukować efekty wcześniejszych urazów, uczy jak radzić sobie ze stresem, poprawia ogólne samopoczucie pacjenta oraz pomaga mu się odprężyć. Podobnie jak osteopatia ma na celu leczenie całego człowieka, a nie tylko widocznych objawów choroby.

 

Opinie naszych klientów

Polecam gabinet w Fit4living. To moja pierwsza wizyta u tego terapeuty i strzał w dziesiątkę. Znacząca poprawa już po pierwszej wizycie, na pewno wrócę.

Tomek Pietrzyk

Bardzo dobra obsługa, przyjazny stosunek do pacjenta, P. Monika jest delikatna, cierpliwa i z bardzo dobrym podejściem do dzieci. Polecam.

Ewa Garncarz

Fachowa i mila obsługa, pacjent nie jest zostawiony samemu sobie, zrozumiale wszystko tłumaczy. Pełny profesjonalizm. Bardzo polecam Panią Monikę za indywidualne podejście do pacjenta.

Weronika Podlewska

Wysokiej klasy specjalistka terapii czaszkowo krzyżowej o dużej wiedzy i doświadczeniu. Z profesjonalnym podejściem, w którym priorytetem jest pacjent. Bardzo dobra współpraca , co prowadzi do szybkiego powrotu do zdrowia. Zamierzam nadal korzystać z pomocy Pani Moniki. Jeśli ktoś szuka  znakomitych fachowców – serdecznie polecam.

Sławek Bębenek

Jeśli masz pytania napisz do mnie

ul. Imbirowa 1b
55-080 Kąty Wrocławskie

tel. 881 313 372

kontakt@gabinet-zdrowia.pl

    Fizjoterapia dla dzieci i dorosłych